2020

FrightClub FrightClub’s year to date

Highest rated films

  • The Babysitter: Killer Queen

    ★★★

  • Alone

    ★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Million Dollar Baby

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • Shutter Island

    ★★★★½

  • It Happened One Night

    ★★★★½

  • Igby Goes Down

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Okja

    ★★★★

  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

    ★★★★

  • The Lobster

    ★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★½

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★½

  • Manhunter

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 29 Films watched
  • 2.6 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

The Babysitter: Killer Queen

Sep 18

Last Film

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

Nov 13

Genres, Countries & Languages

Drama
17 films
Horror
12 films
Thriller
10 films
Comedy
9 films
Sci Fi
5 films
Mystery
5 films
Action
4 films
War
3 films
Fantasy
2 films
Romance
2 films
USA
24 films
Canada
5 films
France
4 films
UK
3 films
Belgium
2 films
Germany
2 films
Netherlands
2 films
Ireland
1 film
Luxembourg
1 film
Czechia
1 film
English
29 films
French
5 films
German
5 films
Italian
2 films
Spanish
2 films
Tagalog
2 films
Irish
1 film
Korean
1 film
Portuguese
1 film
Romanian
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 75

Watchlist

Stars

Director

Crew & Studios

FrightClub’s most liked review

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

★★★★½

~Bird is the Word~

The Good: This is a brilliantly crafted story of one mans' personal and professional redemption. Keaton is wonderful as usual, but Norton truly steals the show. Stone is also as impressive as I've seen her.

Loved the usage of the "ever moving camera" technique. You truly…

More reviews

FrightClub’s most liked list

My Favorite Horror Movies

I've seen quite a few of them. Here are some of my favorites.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Django Unchained
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Texas Chainsaw 3D
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Jojo Rabbit
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Room
Average weighted rating:

2.7

Films FrightClub watched in 2020

  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
  • Shutter Island
  • Django Unchained
  • Snowden
  • Igby Goes Down
  • Texas Chainsaw 3D
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • The Lobster
  • The Void
  • The Royal Tenenbaums
  • Revenge
  • The Room
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Dunkirk
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • It Happened One Night
  • April Fool's Day
  • Manhunter
  • The Lighthouse
  • Halloween
  • Jojo Rabbit
  • Blade Runner 2049
  • Alone
  • Okja
  • Black Christmas
  • Constantine
  • Million Dollar Baby
  • The Babysitter: Killer Queen

World Map

Highly rated films FrightClub is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • The Three Deaths of Marisela Escobedo
  • David Byrne's American Utopia
  • The 7th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special
  • Chunky Shrapnel
  • My Brother Jordan
  • Minari

Highly rated with FrightClub’s friends Patron

  • 2001: A Space Odyssey
  • Parasite
  • Moonlight
  • Singin' in the Rain
  • Do the Right Thing
  • Whiplash
  • The Empire Strikes Back
  • The Social Network
  • The Godfather: Part II
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Silence of the Lambs
  • Inglourious Basterds
  • The Godfather
  • The Shawshank Redemption
  • Paddington 2
  • Psycho
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Mad Max: Fury Road
  • Before Sunset
  • 12 Angry Men
  • Mulholland Drive
  • GoodFellas
  • Spirited Away
  • Stop Making Sense
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Handmaiden
  • Over the Garden Wall
  • There Will Be Blood
  • Inside Llewyn Davis
  • The Shining
  • The Thing
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Haunting of Hill House
  • Jaws
  • Little Miss Sunshine
  • Rear Window
  • Come and See
  • Before Sunrise
  • No Country for Old Men
  • Dog Day Afternoon
  • Heat
  • Malcolm X
  • Apocalypse Now
  • Dead Poets Society
  • Fantastic Mr. Fox
  • La La Land
  • The Dark Knight
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Alien
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Monsters, Inc.
  • Get Out
  • Carol
  • Hot Fuzz
  • All That Jazz
  • Children of Men
  • Punch-Drunk Love
  • Casablanca
  • Frances Ha

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more