• Zack Snyder's Justice League
  • Iron Monkey

    Iron Monkey

    ★★★½

    7.5/10

  • Hoosiers

    Hoosiers

    ★★★½

    7.5/10

  • Before Sunrise

    Before Sunrise

    ★★★★

    8.6/10

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★★

    Every time you watch a movie, you're taking the journey the movie takes you on. It could be a rocky road, a road with up and down's, a road with a lot of (wide) turns.

    In this movie's case, I would compare Promising Young Woman to a straight path the viewer walks and said path gets incrementally smaller. A lot of people who are walking this path will not walk it anymore at a certain point thus abandoning this path…

  • Pieces of a Woman

    Pieces of a Woman

    ★★★½

    7.5/10

  • Shadow in the Cloud

    Shadow in the Cloud

    ★★★

    I'm sad cause I was hoping this movie would thrive, but alas.

    Shadow in the cloud first 50 minutes bang. I thought I would get like an awesome serious 'The Wall' spin off in the air and then... there was the first leap of faith, which I took, but I didn't know there would be 10 more thereafter. This movie had a lot of potential for me as I liked 2/3rds of the movie but the third act which is…

  • Paddington 2

    Paddington 2

    ★★★★½

    Essential Cinema

  • Freaky

    Freaky

    ★★★

    6.6/10

  • Mogul Mowgli

    Mogul Mowgli

    ★★★

    I'm glad the 2nd half of this improved, cuz it was not looking good for a while. I will admit I did not understand some of the mythology this film raises, but think I got the general gist of it.

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This might be my longest review I've ever written. Not that the bar of writing it is high, but because while I've had movies I absolutely adore, I'm not always hugely vocal about them. Sound of Metal is the first movie where I feel sort of obligated to write something for a movie. You should know one thing before you head into this movie, that it ain't a drummer movie.

    As some of you might know, I'm a HOH (Hard…

  • Fatman

    Fatman

    ★★★½

    Is fatman a masterpiece? No.

    Is it a blast and does mel Gibson act crazy sometimes? YES.

    Is Walton Goggins' character from the community episode being a hitman? YES.

    With other words, is Fatman entertaining for it's 93 min premise and absolutely ridiculous in treating it's myth? Of course.

    Fatman is an actual fun B movie that is out there for the people that actually wanna see it and go into it with the right mindset.