• Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★★★½

  • Just Another Christmas

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Happiest Season

    ★★★★

  • Mank

    ★★★½

  • Holidate

    ★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • I'm Your Woman

    ★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★

  • Summerland

    ★★★½

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★½

  • The Half of It

    ★★½

  • Love Wedding Repeat

    ★★½

  • The Occupant

    ★★½

  • All the Bright Places

    ★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Onward

    ★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★½

  • The Father

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Miss Americana

    ★★★

  • My Mom is a Character 3

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Bombshell

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • The First Temptation of Christ

    ★★★½

  • Dark Waters

    ★★★

  • Queen & Slim

    ★★★½

  • Charlie's Angels

    ★★★

  • Noelle

    ★★★

  • Last Christmas

    ★★★

  • Frozen II

    ★★★½

  • Let It Snow

    ★★★

  • Klaus

    ★★★★½

  • Sun Inside

    ★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • Miracle in Cell No. 7

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • Three Summers

    ★★½

  • Hustlers

    ★★★★½

  • The Two Popes

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★½

  • Waves

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • It Chapter Two

    ★★★

  • Heroic Losers

    ★★★

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Turma da Mônica: Laços

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • When They See Us

    ★★★★★

  • Murder Mystery

    ★★½