Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1934
×
★½
Edit this entry  
24
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Coming Home

Coming Home

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Highlander

Highlander

1986
×
★★
Edit this entry  
05
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
Edit this entry  
22
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Brood

The Brood

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
The Obituary of Tunde Johnson

The Obituary of Tunde Johnson

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★
Edit this entry  
14
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★
Edit this entry  
12
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Edit this entry  
05
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Edit this entry  
25
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
Read the review Edit this entry  
20
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★½
Edit this entry  
10
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★½
Edit this entry  
22
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Garden of Sinners - Chapter 1: Overlooking View

The Garden of Sinners - Chapter 1: Overlooking View

2007
×
★★
Edit this entry  
16
A Whisker Away

A Whisker Away

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★
Edit this entry  
14
Patton

Patton

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry