• Ringu

    Ringu

    ★★★

    Sakado just shot a Stanley Brakhage short.

  • Death Proof

    Death Proof

    ★★★★

    Pretty sure this is the Tarantino movie for people who don’t like Tarantino, cause I loved this.

  • Hubie Halloween

    Hubie Halloween

    As an asexual man I have never felt more represented than by this film.

  • Green Room

    Green Room

    ★★★

    Nazi Punks Fuck Off
    Vote em out

  • The Brood

    The Brood

    ★★½

    Fuck them kids

  • The Obituary of Tunde Johnson

    The Obituary of Tunde Johnson

    ★½

    This was incredibly difficult to watch in light of everything thats transpired this year. It’s incredibly well intentioned and has some really inspired moments, but I really don’t understand why there was so much focus on the white guy struggling to come out. That could be well handled and the topic of its own standalone teen drama film but in this picture, one attempting to make poignant statements about police injustice and the rampant killing of Black  Queer people, it…

  • The Double Life of Véronique

    The Double Life of Véronique

    ★★★★★

    Three Colors:  Green 
    There’s so much goddamn green
    I’m not complaining though I dig green

  • Freaky

    Freaky

    ★★★★

    Vince Vaughn says ACAB
    Vince Vaughn says trans rights 
    Vince Vaughn says himbo rights
    (Also thank you Christopher Landon for the serotonin goddamn)
    (Even if he’s a right wing crony in real life just let me have this one guys)

  • Tenet

    Tenet

    ★½

    Enjoyed watching this on my Gameboy Advance!

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★★★

    Wow this sure was an interesting prequel to Marvel’s Eternals
    (All jokes aside though, American film of the year thus far hands down)

  • Possessor

    Possessor

    ★★★★

    Beyond Fest 2020!
    Long Live the new flesh
    Cronenberg Jr can play on the same level as his dad man goddamn
    This is my Tenet

  • On the Rocks

    On the Rocks

    ★★★

    First film of my NYFF 2020 digital experience! This was quite good with a couple outstanding sequences, I think you all have been a bit harsh on it.