eva has logged 67 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Bones & All

Bones & All

×
Read the review Edit this entry  
31
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Creep

Creep

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Legend

Legend

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Edit this entry  
27
Lightyear

Lightyear

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Eternals

Eternals

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Watching the Detectives

Watching the Detectives

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The future

The future

2018
×
Edit this entry  
23
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
18
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Edit this entry  
16
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
Sitting

Sitting

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★
Edit this entry  
16
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★
Edit this entry  
16
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★
Edit this entry  
15
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Far Cry Experience

The Far Cry Experience

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★½
Edit this entry  
12
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★
Edit this entry  
11
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
★★★
Edit this entry  
10
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Annabelle

Annabelle

2014
×
★½
Edit this entry  
10
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★½
Edit this entry  
09
Frankenweenie

Frankenweenie

1984
×
★★
Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry