Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Kapaemahu

Kapaemahu

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Cinema of Sleep

Cinema of Sleep

×
★★½
Edit this entry  
06
Fellinopolis

Fellinopolis

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Last Ferry from Grass Island

The Last Ferry from Grass Island

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
BoxBallet

BoxBallet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Akilla's Escape

Akilla's Escape

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Edit this entry  
25
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Cube 2: Hypercube

Cube 2: Hypercube

2002
×
Edit this entry  
21
Memories

Memories

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
Cube

Cube

1997
×
★★
Edit this entry  
18
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★
Edit this entry  
17
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★
Edit this entry  
13
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★½
Edit this entry  
08
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
8½

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Edit this entry  
06
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★½
Edit this entry  
04
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Edit this entry  
04
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Lenny Cooke

Lenny Cooke

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★½
Edit this entry  
28
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Edit this entry  
22
Tokyo Olympiad

Tokyo Olympiad

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★
Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Pi

Pi

1998
×
★★★
Edit this entry  
18
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
14
How to Eat Fried Worms

How to Eat Fried Worms

2006
×
★★
Edit this entry  
12
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry