Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Love in the Buff

Love in the Buff

2012
×
★★★
Edit this entry  
09
Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
50:50

50:50

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Paper Marriage

Paper Marriage

1988
×
★★★
Edit this entry  
09
Mad World

Mad World

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Executioners

Executioners

1993
×
★★★
Edit this entry  
09
The Perfect Match

The Perfect Match

1991
×
★★★½
Edit this entry  
09
77 Heartbreaks

77 Heartbreaks

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Little Cop

Little Cop

1989
×
★★
Edit this entry  
09
Red Dust

Red Dust

1990
×
★★★½
Edit this entry  
09
Hero

Hero

1997
×
★★★
Edit this entry  
09
A Fishy Story

A Fishy Story

1989
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Great Magician

The Great Magician

2011
×
★★½
Edit this entry  
09
Holy Weapon

Holy Weapon

1993
×
★★½
Edit this entry  
09
Let the Bullets Fly

Let the Bullets Fly

2010
×
★★★
Edit this entry  
09
Night in Paradise

Night in Paradise

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Twins Mission

Twins Mission

2007
×
★★½
Edit this entry  
08
Justice, My Foot!

Justice, My Foot!

1992
×
★★½
Edit this entry  
08
Rose

Rose

1992
×
★★★
Edit this entry  
08
The Mad Monk

The Mad Monk

1993
×
★★½
Edit this entry  
08
@In the Mood for Love

@In the Mood for Love

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Seventh Curse

The Seventh Curse

1986
×
★★★
Edit this entry  
08
Doubles Cause Troubles

Doubles Cause Troubles

1989
×
★★½
Edit this entry  
08
Double Fixation

Double Fixation

1987
×
★★★
Edit this entry  
08
Prince Charming

Prince Charming

1984
×
★★½
Edit this entry  
08
Zu Warriors

Zu Warriors

2001
×
★★
Edit this entry  
08
Hearts, No Flowers

Hearts, No Flowers

1989
×
★★½
Edit this entry  
08
Lost in Time

Lost in Time

2003
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Promise

The Promise

2005
×
★★
Edit this entry  
07
Sex and the Beauties

Sex and the Beauties

2004
×
★★
Edit this entry  
07
The Insect Woman

The Insect Woman

1972
×
★★★
Edit this entry  
07
Fire Woman

Fire Woman

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Day I Died: Unclosed Case

The Day I Died: Unclosed Case

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Air Girl

Air Girl

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Legendary Amazons

Legendary Amazons

2011
×
★★
Edit this entry  
05
Sausalito

Sausalito

2000
×
★★★
Edit this entry  
05
Yes, Madam

Yes, Madam

1985
×
★★★½
Edit this entry  
05
One Nite in Mongkok

One Nite in Mongkok

2004
×
★★★½
Edit this entry  
05
Reply 1988

Reply 1988

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Prison Playbook

Prison Playbook

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Crash Landing on You

Crash Landing on You

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
Edit this entry  
04
Malu

Malu

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Beyond the Dream

Beyond the Dream

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
King of Comedy

King of Comedy

1999
×
★★★
Edit this entry  
04
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
I Travelled 9000 km To Give It To You

I Travelled 9000 km To Give It To You

2007
×
★★★
Edit this entry  
03
Hua yang de nian hua

Hua yang de nian hua

2001
×
★★★
Edit this entry  
03
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Buenos Aires Zero Degree: The Making of Happy Together

Buenos Aires Zero Degree: The Making of Happy Together

1999
×
★★★★
Edit this entry