winter has logged 164 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
PK

PK

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Guard

The Guard

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Kiss

The Kiss

1896
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blacksmith Scene

Blacksmith Scene

1893
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fencing

Fencing

1892
×
Read the review Edit this entry  
20
The Fireplace

The Fireplace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Gold

Black Gold

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Deep

The Deep

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
KaBoom!

KaBoom!

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Roof Sex

Roof Sex

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Game Over

Game Over

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1897
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dickson Experimental Sound Film

Dickson Experimental Sound Film

1894
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Humorous Phases of Funny Faces

Humorous Phases of Funny Faces

1906
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Monkeyshines, No. 2

Monkeyshines, No. 2

1890
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Monkeyshines, No. 1

Monkeyshines, No. 1

1890
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Newark Athlete

Newark Athlete

1891
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Boxing Cats (Prof. Welton's)

The Boxing Cats (Prof. Welton's)

1894
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
After the Ball

After the Ball

1897
×
Read the review Edit this entry  
14
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Feast

Feast

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Don't Hug Me I'm Scared 3

Don't Hug Me I'm Scared 3

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
01
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
01
I Am So Proud of You

I Am So Proud of You

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry