winter has logged 23 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star

Star

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Follow

The Follow

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chosen

Chosen

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ambush

Ambush

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Don't Hug Me I'm Scared 2

Don't Hug Me I'm Scared 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Don't Hug Me I'm Scared

Don't Hug Me I'm Scared

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tuck Me In

Tuck Me In

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Requiem for a Big Guy

Requiem for a Big Guy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kill the Messenger

Kill the Messenger

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Recurring

Recurring

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
04
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Edit this entry  
01
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★★
Edit this entry