• No Time to Die

    ★★★

  • Dune

    ★★★★½

  • Prince of Muck

    ★★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Hamilton

    ★★★★

  • Little Women

    ★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★½

  • Just Mercy

    ★★★★

  • The Cave

    ★★★★½

  • The Two Popes

    ★★★★

  • Louis Theroux: Surviving America’s Most Hated Family

    ★★★★

  • How to Fake a War

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • One Day in the Life of Noah Piugattuk

    ★★★½

  • Yesterday

    ★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★½

  • Scheme Birds

    ★★★★½

  • Ode to Joy

    ★★★★

  • Us

    ★★★½

  • Get Duked!

    ★★★★½

  • Before You Know It

  • The Souvenir

    ★★★★

  • The Vast of Night

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Up the Mountain

  • Mary Queen of Scots

    ★★★

  • Almost Fashionable: A Film About Travis

  • Stan & Ollie

    ★★★½

  • A Punk Daydream

    ★★★★★

  • Dead in a Week (Or Your Money Back)

    ★★★★

  • The Wind

  • Aniara

    ★★★★

  • The Most Assassinated Woman in the World

  • Outlaw King

    ★★★★

  • The Biggest Little Farm

    ★★★★½

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★½

  • Peterloo

    ★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★

  • Modest Heroes

  • The Eyes of Orson Welles

  • Bludgeon

    ★★★★

  • Swimming with Men

  • Songbird

  • Pig Film

    ★★★★½

  • Possum

    ★★★★½

  • The Parting Glass

  • Dirt Road To Lafayette

  • A Dark Place

    ★★★★½

  • Piano to Zanskar

    ★★★★

  • Meeting Jim

    ★★★★½

  • Ruben Brandt, Collector

    ★★★★

  • Several Conversations About a Very Tall Girl

  • The Devil Outside

  • Calibre

    ★★★★

  • Ideal Home

    ★★★★

  • Lucid

  • Worlds of Ursula K. Le Guin

    ★★★★½

  • Ziva Postec: The Editor Behind the Film Shoah

  • Cold War

    ★★★★½

  • Jellyfish

  • Stockholm

  • Nae Pasaran

    ★★★★