Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Vice

Vice

2015
×
Edit this entry  
10
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★
Edit this entry  
03
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★
Edit this entry  
04
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
21
Prince of Muck

Prince of Muck

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
Edit this entry  
15
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
20
My Entire High School Sinking Into the Sea

My Entire High School Sinking Into the Sea

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Adoration

Adoration

2008
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Hugo

Hugo

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★★
Edit this entry  
05
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Family Viewing

Family Viewing

1987
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
What If

What If

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dark Days

Dark Days

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★
Edit this entry  
30
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Edit this entry  
27
I Think We're Alone Now

I Think We're Alone Now

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shutdown

The Shutdown

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Boy

Boy

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Epic of Everest

The Epic of Everest

1924
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Big Store

The Big Store

1941
×
★★★
Edit this entry  
30
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry