Sort by

Ganta_Alucard has logged 218 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Return of Don Camillo

The Return of Don Camillo

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don Camillo

Don Camillo

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Death of Superman

The Death of Superman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Cured

The Cured

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Seoul Station

Seoul Station

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beyond Re-Animator

Beyond Re-Animator

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
22 July

22 July

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tokyo Ghoul

Tokyo Ghoul

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Assassination Classroom the Movie: 365 Days' Time

Assassination Classroom the Movie: 365 Days' Time

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wildling

Wildling

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Westworld

Westworld

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Illang: The Wolf Brigade

Illang: The Wolf Brigade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry