Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Nun

The Nun

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Disciple

The Disciple

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Proxima

Proxima

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mouthpiece

Mouthpiece

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blanche

Blanche

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Summertime

Summertime

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Café Lumière

Café Lumière

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Possession

Possession

1981
×
Read the review Edit this entry  
18
Imagine You & Me

Imagine You & Me

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Twentieth Century

My Twentieth Century

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Summertime

Summertime

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Requiem for a Vampire

Requiem for a Vampire

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Christmas in August

Christmas in August

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Minari

Minari

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Real Women Have Curves

Real Women Have Curves

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Whip It

Whip It

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Shiver of the Vampires

The Shiver of the Vampires

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Nude Vampire

The Nude Vampire

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Viy

Viy

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry