Brodey has logged 285 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crossfire

Crossfire

1947
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Blue Gardenia

The Blue Gardenia

1953
×
★★½
Edit this entry  
23
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Old Henry

Old Henry

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Home Before Dark

Home Before Dark

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Vegas Vacation

Vegas Vacation

1997
×
★★★★
Edit this entry  
09
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Home Before Dark

Home Before Dark

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Jimmy Neutron: Boy Genius

Jimmy Neutron: Boy Genius

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Lake Placid

Lake Placid

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Casper

Casper

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Ed, Edd n Eddy's Boo Haw Haw

Ed, Edd n Eddy's Boo Haw Haw

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★★★
Edit this entry  
20
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Haunt

Haunt

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry