Brodey has logged 22 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Love Story

Love Story

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Straight Outta Nowhere: Scooby-Doo! Meets Courage the Cowardly Dog

Straight Outta Nowhere: Scooby-Doo! Meets Courage the Cowardly Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Creature Walks Among Us

The Creature Walks Among Us

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Home Before Dark

Home Before Dark

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Home Before Dark

Home Before Dark

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Forget Me Not

Forget Me Not

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Loan Shark

Loan Shark

1952
×
★★
Edit this entry  
01
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry