• The Fly

    The Fly

    ★★★★

    Good 50s horror film. I enjoyed how this film focuses more on the characters & how they get through this horrifying situation. I liked how most of the film we don't get a full look of the monster until the end. The film relies a lot on implied horror & I really appreciated that aspect. The ending will be engraved in my mind for a long time. It's really unsettling.

  • Vertigo

    Vertigo

    ★★★★

    Top tier Hitchcock. This might be Jimmy Stewart's best performance.

  • Ashes and Diamonds

    Ashes and Diamonds

    ★★★★★

    I really enjoyed this film. It was interesting to watch this with my fiancee Emily, who's Polish. She gave me a lot of context throughout. The film is beautifully shot & the acting is top notch. I loved the young couple's relationship & the tragic nature of it. Zbigniew Cybulski does an amazing job & I loved his character. The ending is very noir & I appreciated that. Poland has some great cinema & this is one of them.

  • The Long Good Friday

    The Long Good Friday

    ★★★★

    Bob Hoskins is the man. The score is so so so good.

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★★★

    Favorite of 2021

    I love westerns. It's nice to see them still be made & especially when they're made like this film. It's a beautifully shot film with top notch performances. Cumberbatch is amazing & delivers his best performance. I love the relationship between the brothers. It's so interesting. The score by the amazing Jonny Greenwood is awesome. The film had major There Will Be Blood vibes & I dug it. I would definitely root for this to win Best Picture.

  • The Long Goodbye

    The Long Goodbye

    ★★★★

    Solid film. It's well shot & the acting is great. The music God himself, John Williams, knocks it out of the park per usual. I liked the story & the mystery was engaging. This is my first Altman film & I can see his influence over PTA. I can't wait to check out his other work!

  • Mona Lisa

    Mona Lisa

    ★★★★★

    This is one of the best films I've ever seen.

    Bob Hoskins is one of my favorite actors & he delivers his best performance. His character is so complex & he feels so real. He deserved the Oscar nomination & he should've won. Cathy Tyson as Simone is also fantastic. The rest of the cast shines as well, including Michael Cane as the antagonist.

    This film is beautifully shot. It's technically flawless. I enjoyed the story. I really liked the relationship between George…

  • Elevator to the Gallows

    Elevator to the Gallows

    ★★★★

    Solid film noir. Miles Davis improvised the score & it's phenomenal. It elevates the film into a whole other level. The perfect film noir score. This film is well made & the performances are great. I'd recommend it.

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★

    Paul Thomas Anderson is my favorite filmmaker. I love all of his films. There Will Be Blood, The Master, & Phantom Thread are all time favorites of mine. He's one of the greatest filmmakers of all time & I will always watch anything he makes. Unfortunately.... I didn't like this film. I left very disappointed.

    Alana Haim is the best part of this film. Her performance blew me away. She steals every scene she's in & I hope this launches a wonderful acting…

  • The Friends of Eddie Coyle

    The Friends of Eddie Coyle

    ★★★½

    Solid 70s crime film. Mitchum shines as Eddie Coyle. I liked the supporting cast. The score is very 70s & I dug it. The bank scenes had good tension. Not bad at all.

  • Farewell, My Lovely

    Farewell, My Lovely

    ★★★★★

    My kind of film

    I loved seeing Robert Mitchum play Philip Marlowe. Murder, My Sweet (1944) is one of my favorite film noirs & I thought this was a good remake. I prefer the original classic but I can see myself watching this again. It has all the noir tropes I love. The visuals are gorgeous & I loved the score. The supporting cast is great. Jack O'Halloran as Moose Malloy was especially fantastic. He stole every scene he was in.

    I…

  • Angel Face

    Angel Face

    ★★★★★

    This is one of the best film noirs I've seen. Robert Mitchum & Jean Simmons starring together in an Otto Preminger film? A perfect cinematic combination.

    Robert Mitchum is the king of cool. Out of the Past (1947) is my favorite film noir & Mitchum's portrayal as Jeff Bailey is one of my favorite performances & protagonists. His cool & charisma shines in this film. His character makes that vital noir flaw by going after the femme fatal & royally fucking his life up. I…