2020

Garrett Garrett’s year in review

Highest rated films

  • Tenet

    ★★★

  • Mank

    ★★★

  • Possessor

    ★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • City of God

    ★★★★½

  • Come and See

    ★★★★½

  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

    ★★★★½

  • Safety Last!

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 89 Films watched
  • 7.4 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

There Will Be Blood

Aug 29

Most Watched

The Squid and the Whale

twice

Last Film

Jurassic Park

Dec 28

Genres, countries & languages

Drama
60 films
Thriller
21 films
Comedy
16 films
Crime
14 films
Horror
14 films
Sci Fi
11 films
Romance
11 films
Action
11 films
Mystery
9 films
Adventure
7 films
USA
73 films
UK
12 films
France
9 films
Germany
4 films
Canada
4 films
Japan
2 films
Ireland
2 films
Czechia
2 films
Sweden
1 film
English
78 films
French
13 films
German
9 films
Spanish
6 films
Russian
4 films
Italian
4 films
Japanese
3 films
Korean
3 films
Turkish
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Garrett’s most liked review

A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

★★★½

Marlon Brando on screen: 😳

Marlon Brando not on screen: 😴💤

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Pyramid
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Jojo Rabbit
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Pyramid
Average weighted rating:

1.9

Films Garrett watched in 2020

  • Jurassic Park
  • Risky Business
  • Wonder Woman 1984
  • The Polar Express
  • City Lights
  • 1BR
  • Creep 2
  • The Blair Witch Project
  • American History X
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • The Taking of Deborah Logan
  • Moonrise Kingdom
  • Bicycle Thieves
  • The Pyramid
  • Crawl
  • The Autopsy of Jane Doe
  • The Kid
  • Sputnik
  • As Above, So Below
  • The Happening
  • The Searchers
  • My Neighbor Totoro
  • Possessor
  • Enemy at the Gates
  • Sound of Metal
  • Blue Ruin
  • Paris, Texas
  • Persona
  • Bug
  • Modern Times
  • Mank
  • The Red Balloon
  • Safety Last!
  • A Clockwork Orange
  • Breathless
  • Turistas
  • Annie Hall
  • Harold & Kumar Go to White Castle
  • Boyz n the Hood
  • Half Nelson
  • Lord of War
  • City of God
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • 12 Years a Slave
  • Funny Games
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • Her
  • The Outpost
  • Columbus
  • Come and See
  • The Great Train Robbery
  • A Streetcar Named Desire
  • Jojo Rabbit
  • Spring
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • The Maltese Falcon
  • Punch-Drunk Love
  • Mystic River
  • Point Break
  • Shame
  • 12 Angry Men
  • I'm Thinking of Ending Things
  • The Passion of Joan of Arc
  • Collateral
  • La Haine
  • A Trip to the Moon
  • The Squid and the Whale
  • The Squid and the Whale
  • Magnolia
  • Midnight Cowboy
  • Short Term 12
  • Dog Day Afternoon
  • Citizen Kane
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • North by Northwest
  • Bonnie and Clyde
  • Do the Right Thing
  • Lost in Translation
  • Escape from New York
  • Tenet
  • A Knight's Tale
  • Casablanca
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Moonlight
  • The Master
  • Snowpiercer
  • 3:10 to Yuma
  • There Will Be Blood

World map

Highly rated films Garrett is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more