2021

Garrett Garrett’s year to date

Highest rated films

  • Nobody

    ★★★½

  • Black Widow

    ★★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★

  • Army of the Dead

    ★★★

  • Oxygen

    ★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Memories of Murder

    ★★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★½

  • Three Colors: Blue

    ★★★★½

  • Buffalo '66

    ★★★★½

  • Hard Eight

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★

  • The Master

    ★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

  • Raw

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 150 Films watched
  • 21.4 Average per month
  • 5 Average per week

Milestones

First Film

News of the World

Jan 1

Last Film

The Texas Chain Saw Massacre

Jul 22

Genres, countries & languages

Thriller
74 films
Horror
72 films
Drama
52 films
Action
39 films
Mystery
33 films
Sci Fi
32 films
Comedy
22 films
Crime
19 films
Adventure
17 films
Fantasy
16 films
USA
111 films
France
23 films
UK
15 films
Canada
14 films
Australia
12 films
Germany
9 films
Italy
6 films
Poland
3 films
South Korea
3 films
Belgium
3 films
English
126 films
French
21 films
Spanish
10 films
Japanese
9 films
German
8 films
Italian
7 films
Russian
5 films
Cantonese
3 films
Latin
3 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 16

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Garrett’s most liked review

Relic

Relic

★★½

A slow burn horror/family drama that left me pretty unsatisfied with a pretty eh ending. Expected more to be honest. A good performance from Emily Mortimer, though.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Geostorm
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Avengers: Endgame
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Storm Warning
Average weighted rating:

2.9

Films Garrett watched in 2021

  • The Texas Chain Saw Massacre
  • A Night in the Show
  • Raging Bull
  • Black Widow
  • 1408
  • The Thin Red Line
  • F9
  • The Tomorrow War
  • A Quiet Place Part II
  • See No Evil 2
  • Hatchet III
  • Hatchet II
  • Resident Evil: The Final Chapter
  • Resident Evil: Retribution
  • Resident Evil: Afterlife
  • Resident Evil: Extinction
  • Resident Evil: Apocalypse
  • Resident Evil
  • Quantum of Solace
  • Blade: Trinity
  • Raw
  • Blade II
  • Eyes Wide Shut
  • Munchausen
  • At Land
  • 300: Rise of an Empire
  • In the Earth
  • Meshes of the Afternoon
  • Frances Ha
  • The Master
  • Killing Ground
  • Mission to Mars
  • Army of the Dead
  • Red Planet
  • Un Chien Andalou
  • Oxygen
  • The Kingdom
  • Three Colors: White
  • Mortal Kombat
  • Hard Eight
  • I Saw the Devil
  • Session 9
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • Manhattan
  • The Conspiracy
  • Black Mountain Side
  • The Wailing
  • Predestination
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Cold Prey II
  • Cold Prey
  • Dream Home
  • Perfect Blue
  • Nobody
  • The Loved Ones
  • Three Colors: Blue
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • Jacob's Ladder
  • Terminator Salvation
  • Identity
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • The Bay
  • Godzilla vs. Kong
  • Eraserhead
  • Species
  • Assault on Precinct 13
  • Zack Snyder's Justice League
  • House of Wax
  • The Tunnel
  • Police Story
  • Blood Simple
  • Relic
  • The Graduate
  • Piranha 3D
  • The Most Dangerous Game
  • The Collection
  • Leviathan
  • Terminator: Dark Fate
  • American Graffiti
  • Mimic
  • Maniac
  • Twelve Monkeys
  • High Life
  • Sunshine
  • Borderland
  • Vivarium
  • Greenland
  • Last Shift
  • Submarine
  • Kill List
  • Apostle
  • Hereditary
  • The Rental
  • I Spit on Your Grave 2
  • Storm Warning
  • Sisters
  • Insomnia
  • Memories of Murder
  • The Last House on the Left
  • Baskin
  • Spirited Away
  • Color Out of Space
  • Stagecoach
  • Compliance
  • Geostorm
  • Chinatown
  • Audition
  • Reservoir Dogs
  • Shoulder Arms
  • Black Christmas
  • Vertigo
  • Polytechnique
  • Suspiria
  • Suspiria
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Pay Day
  • The Gold Rush
  • Irreversible
  • Hell House LLC
  • Paths of Glory
  • See No Evil
  • High Tension
  • Summer of 84
  • Frontier(s)
  • Them
  • Eyes Without a Face
  • Three Kings
  • The Nightingale
  • Buffalo '66
  • Inside
  • The Rink
  • Psycho
  • Martyrs
  • Solaris
  • The Hills Have Eyes 2
  • Inside Llewyn Davis
  • Climax
  • A Day's Pleasure
  • The Great Dictator
  • Hatchet
  • Mulholland Drive
  • The Exorcist
  • The Immigrant
  • Avengers: Endgame
  • Ocean's Eleven
  • Hancock
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Joy
  • News of the World

World map

Highly rated films Garrett is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Luca
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Worst Person in the World

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more