marti has logged 254 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Noelle

Noelle

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Siamese Bond

The Siamese Bond

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Edit this entry  
15
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Sleepwalkers

The Sleepwalkers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thinner

Thinner

1996
×
★★★
Edit this entry  
01
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Who Can Kill a Child?

Who Can Kill a Child?

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Okja

Okja

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Silent Party

The Silent Party

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Read the review Edit this entry  
11
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry