georgie has logged 45 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
Edit this entry  
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Edit this entry  
21
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★
Edit this entry  
06
Viva Cuba

Viva Cuba

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Caché

Caché

2005
×
Edit this entry  
16
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Unknown Pleasures

Unknown Pleasures

2002
×
Edit this entry  
09
The World

The World

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Platform

Platform

2000
×
★★★★
Edit this entry  
04
Pickpocket

Pickpocket

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
Yeelen

Yeelen

1987
×
Edit this entry  
02
Atanarjuat: The Fast Runner

Atanarjuat: The Fast Runner

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Last Match

The Last Match

2013
×
Edit this entry  
26
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★½
Edit this entry  
23
My Life in China

My Life in China

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★
Read prior review Edit this entry  
11
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★
Edit this entry  
06
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Performance

Performance

1970
×
★★½
Edit this entry  
29
Dr. Horrible's Sing-Along Blog

Dr. Horrible's Sing-Along Blog

2008
×
★★★½
Edit this entry  
28
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★★
Edit this entry  
24
Freeheld

Freeheld

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
20
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
Edit this entry  
14
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
Edit this entry  
06
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
31
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
10
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
10
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry