georgie has logged 90 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hamilton's America

Hamilton's America

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
First Person Plural

First Person Plural

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hairspray Live!

Hairspray Live!

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★
Edit this entry  
02
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Charlie Chan's Secret

Charlie Chan's Secret

1936
×
Edit this entry  
29
Rage

Rage

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Tango Lesson

The Tango Lesson

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trouble the Water

Trouble the Water

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lost in the Bewilderness

Lost in the Bewilderness

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lost in the Bewilderness

Lost in the Bewilderness

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
13th

13th

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Body Beautiful

The Body Beautiful

1991
×
Edit this entry  
18
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sun Come Up

Sun Come Up

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vincent Who?

Vincent Who?

2009
×
Edit this entry  
04
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
Edit this entry  
03
Chasing Ice

Chasing Ice

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Seed

Seed

2016
×
Edit this entry  
27
History and Memory: For Akiko and Takashige

History and Memory: For Akiko and Takashige

1991
×
Edit this entry  
26
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★
Edit this entry  
25
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spark and Light

Spark and Light

2014
×
Edit this entry  
21
The Door

The Door

2013
×
Edit this entry  
21
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Tomorrow We Disappear

Tomorrow We Disappear

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Smiling Madame Beudet

The Smiling Madame Beudet

1923
×
Edit this entry  
14
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Les 3 Boutons

Les 3 Boutons

2015
×
Edit this entry  
12
The Story of Film: An Odyssey

The Story of Film: An Odyssey

2011
×
Edit this entry  
07
The Lost Garden: The Life and Cinema of Alice Guy-Blache

The Lost Garden: The Life and Cinema of Alice Guy-Blache

1995
×
Edit this entry  
01
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★½
Edit this entry  
01
I Know That Voice

I Know That Voice

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Circle

Circle

2015
×
★★
Edit this entry  
04
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Percy Jackson: Sea of Monsters

Percy Jackson: Sea of Monsters

2013
×
★★
Edit this entry  
07
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
Edit this entry