Sort by

georgie has logged 100 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
23
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mosquita y Mari

Mosquita y Mari

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Gun Hill Road

Gun Hill Road

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
La Mission

La Mission

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
Raising Victor Vargas

Raising Victor Vargas

2002
×
★★★½
Edit this entry  
04
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Girlfight

Girlfight

2000
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Read the review Edit this entry  
25
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Real Women Have Curves

Real Women Have Curves

2002
×
Edit this entry  
12
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
My Family

My Family

1995
×
Edit this entry  
03
El Norte

El Norte

1983
×
Edit this entry  
24
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
News from Home

News from Home

1976
×
Edit this entry  
19
Salt of the Earth

Salt of the Earth

1954
×
Edit this entry  
15
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Latinos Beyond Reel

Latinos Beyond Reel

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Bronze Screen: 100 Years of the Latino Image in American Cinema

The Bronze Screen: 100 Years of the Latino Image in American Cinema

2002
×
Edit this entry  
28
Room

Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
Edit this entry  
19
The Room

The Room

2003
×
½
Edit this entry  
17
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Room 237

Room 237

2012
×
★★½
Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Edit this entry  
07
The Normal Heart

The Normal Heart

2014
×
★★★½
Edit this entry