georgie has logged 173 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Pentatonix: A Not So Silent Night

Pentatonix: A Not So Silent Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
★★★
Edit this entry  
22
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Splitscreen: A Love Story

Splitscreen: A Love Story

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Threads

Threads

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hi Stranger

Hi Stranger

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Splitscreen: A Love Story

Splitscreen: A Love Story

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Little Mermaid: Ariel's Beginning

The Little Mermaid: Ariel's Beginning

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jeom

Jeom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
13th: A Conversation with Oprah Winfrey & Ava DuVernay

13th: A Conversation with Oprah Winfrey & Ava DuVernay

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry