Highest rated films

  • The Lego Movie

    ★★★★★

  • Boyhood

    ★★★★

  • The Fault in Our Stars

    ★★★

  • Once

    ★★★★★

  • Bo Burnham: What.

    ★★★★½

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

  • The Hunger Games

    ★★★★

  • Moulin Rouge!

    ★★★★

  • Ghost World

    ★★★★

  • But I'm a Cheerleader

    ★★★★

  • Food, Inc.

    ★★★★

  • The King and I

    ★★★★

  • Best Worst Movie

    ★★★★

  • Frozen

    ★★★½

  • Carrie

    ★★★½

  • The Blair Witch Project

    ★★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★

  • Rent

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 29 Films watched
  • 2.4 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

The Virgin Suicides

Jan 1

Most Watched

Frozen

twice

The Fault in Our Stars

twice

The Breakfast Club

twice

Last Film

Ghost World

Sep 3

Genres, Countries & Languages

Drama
14 films
Comedy
10 films
Romance
9 films
Adventure
7 films
Animation
4 films
Horror
4 films
Family
4 films
Music
3 films
Fantasy
3 films
Sci Fi
3 films
USA
27 films
Australia
2 films
Denmark
1 film
France
1 film
Germany
1 film
Ireland
1 film
Italy
1 film
Spain
1 film
UK
1 film
Belgium
1 film
English
29 films
French
2 films
Italian
2 films
Spanish
2 films
Czech
1 film
Thai
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Bo Burnham: What.
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Sharknado
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

The Breakfast Club
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Best Worst Movie
Average weighted rating:

3.5

Films georgie watched in 2014

  • Ghost World
  • Boyhood
  • Sharknado
  • Once
  • Tangled
  • Bo Burnham: What.
  • The Graduate
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Frozen
  • The Blair Witch Project
  • The Hunger Games
  • The King and I
  • Escape from Tomorrow
  • The Fault in Our Stars
  • The Fault in Our Stars
  • But I'm a Cheerleader
  • Blue Is the Warmest Color
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Moulin Rouge!
  • The Breakfast Club
  • The Lego Movie
  • The Breakfast Club
  • Rent
  • Frozen
  • Troll 2
  • Best Worst Movie
  • Carrie
  • Food, Inc.
  • The Virgin Suicides

World Map

Highly rated films georgie is yet to see

  • One Direction: Where We Are – The Concert Film
  • Mommy
  • The Look of Silence
  • Olive Kitteridge
  • Winter Sleep
  • The Salt of the Earth
  • German Concentration Camps Factual Survey
  • Roger Waters: The Wall

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more