Highest rated films

  • Her

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • (500) Days of Summer

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Daisies

    ★★★★★

  • Waltz with Bashir

    ★★★★★

  • The World

    ★★★★★

  • Atanarjuat: The Fast Runner

    ★★★★★

  • Dead Man

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★

  • Lost Highway

    ★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 45 Films watched
  • 3.8 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Her

Feb 1

Most Watched

Her

twice

(500) Days of Summer

twice

Last Film

The Empire Strikes Back

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Drama
35 films
Romance
11 films
Sci Fi
8 films
Adventure
7 films
Comedy
7 films
Mystery
5 films
Fantasy
5 films
Crime
4 films
Action
4 films
Thriller
4 films
USA
22 films
France
13 films
Italy
6 films
Japan
5 films
Germany
4 films
UK
4 films
China
4 films
Hong Kong
2 films
South Korea
2 films
Cuba
2 films
English
29 films
French
9 films
Chinese
7 films
Spanish
7 films
Italian
5 films
Russian
3 films
Cantonese
2 films
Korean
2 films
German
2 films
Swedish
2 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Shawshank Redemption
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

My Life in China
Average weighted rating:

3.6

Films georgie watched in 2015

  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Star Wars
  • Her
  • Waking Life
  • Viva Cuba
  • Interstellar
  • 2001: A Space Odyssey
  • Lost Highway
  • The Housemaid
  • Caché
  • Waltz with Bashir
  • Unknown Pleasures
  • The World
  • Platform
  • Pickpocket
  • Yeelen
  • Atanarjuat: The Fast Runner
  • The Last Match
  • Orlando
  • The Shawshank Redemption
  • My Life in China
  • Happy Together
  • Dead Man
  • The Searchers
  • What Time Is It There?
  • Daisies
  • Performance
  • Dr. Horrible's Sing-Along Blog
  • Do the Right Thing
  • The Fox and the Hound
  • Freeheld
  • The Double Life of Véronique
  • Cléo from 5 to 7
  • Vivre Sa Vie
  • Rome, Open City
  • Bicycle Thieves
  • Belle de Jour
  • Vertigo
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Rashomon
  • (500) Days of Summer
  • (500) Days of Summer
  • Her

World Map

Highly rated films georgie is yet to see

  • The Second Mother
  • This Is England '90
  • Cássia
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Mustang
  • Masaan
  • Bitter Lake

Highly rated with georgie’s friends Patron

  • The Social Network
  • Whiplash
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Kingsman: The Secret Service
  • Furious 7
  • Divergent

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more