Highest rated films

  • Get Out

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • Coco

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • Hasan Minhaj: Homecoming King

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Raw

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • West Side Story

    ★★★★★

  • High School Musical

    ★★★★★

  • John Mulaney: The Comeback Kid

    ★★★★★

  • Rent: Filmed Live on Broadway

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Room

    ★★★★½

  • Sing Street

    ★★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★½

  • High School Musical 3: Senior Year

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 100 Films watched
  • 8.3 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

High School Musical

Jan 4

Most Watched

John Mulaney: The Comeback Kid

4 times

West Side Story

3 times

John Mulaney: New in Town

3 times

Coco

twice

The Book of Life

twice

Last Film

The Shape of Water

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Drama
44 films
Comedy
38 films
Romance
24 films
Animation
21 films
Fantasy
18 films
Music
18 films
Family
16 films
Horror
13 films
Adventure
10 films
Thriller
9 films
USA
84 films
UK
19 films
France
4 films
Australia
3 films
Canada
3 films
Germany
3 films
Ireland
3 films
Japan
3 films
Belgium
2 films
Mexico
2 films
English
95 films
Spanish
16 films
French
9 films
Russian
4 films
Japanese
3 films
Hindi
3 films
German
3 films
Portuguese
2 films
Urdu
2 films
Italian
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 13 Added 198

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

georgie’s most liked review

Unfriended

★★★

i want to say i'm glad i watched this but, like, i'm not completely sure that that's true

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Dirty Dancing
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Porgy and Bess

Films georgie watched in 2017

  • The Shape of Water
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • Coco
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Lilo & Stitch
  • Home Alone
  • The Book of Life
  • Mosquita y Mari
  • Arrival
  • Coco
  • Olaf's Frozen Adventure
  • Gun Hill Road
  • The Florida Project
  • The Florida Project
  • La Mission
  • Raising Victor Vargas
  • Coraline
  • Girlfight
  • The Rocky Horror Picture Show
  • The Book of Life
  • Queen of Katwe
  • Real Women Have Curves
  • It
  • My Family
  • El Norte
  • West Side Story
  • News from Home
  • Salt of the Earth
  • Sing Street
  • Moonrise Kingdom
  • Latinos Beyond Reel
  • The Bronze Screen: 100 Years of the Latino Image in American Cinema
  • Room
  • Once Upon a Time in America
  • The Room
  • In the Loop
  • Atomic Blonde
  • Midnight in Paris
  • Lion
  • Room 237
  • The Shining
  • Moonrise Kingdom
  • Dunkirk
  • Moulin Rouge!
  • The Boss Baby
  • Chicago
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Normal Heart
  • Baby Driver
  • The Handmaiden
  • Don't Hug Me I'm Scared 6
  • Don't Hug Me I'm Scared 5
  • Don't Hug Me I'm Scared 4
  • Don't Hug Me I'm Scared 3
  • Don't Hug Me I'm Scared 2: TIME
  • Don't Hug Me I'm Scared
  • The Incredibles
  • Moana
  • Raw
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Oh, Hello on Broadway
  • Spring Breakers
  • Spirited Away
  • Julie & Julia
  • Dirty Dancing
  • La La Land
  • West Side Story
  • Casting JonBenet
  • Porgy and Bess
  • The Circle
  • John Mulaney: New in Town
  • Rent: Filmed Live on Broadway
  • Rent: Filmed Live on Broadway
  • Hi Stranger
  • Ali Wong: Baby Cobra
  • John Mulaney: New in Town
  • The Lego Batman Movie
  • Get Out
  • Sunday in the Park with George
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • John Mulaney: New in Town
  • Singin' in the Rain
  • West Side Story
  • Get Out
  • Oklahoma!
  • The Wizard of Oz
  • Mack the Knife
  • Show Boat
  • Moonlight
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Sing Street
  • Unfriended
  • Hidden Figures
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Sherlock: The Final Problem
  • High School Musical 3: Senior Year
  • Princess Mononoke
  • High School Musical

World Map

Highly rated films georgie is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • One Love Manchester
  • LA 92
  • Adventure Time: Islands
  • Blade Runner 2049
  • Faces Places

Highly rated with georgie’s friends Patron

  • Moonlight
  • The Social Network
  • World of Tomorrow
  • Lady Bird
  • Oh, Hello on Broadway
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Get Out
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Call Me by Your Name
  • La La Land
  • Hidden Figures
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Michael Bolton's Big, Sexy Valentine's Day Special
  • Logan
  • The Florida Project
  • Dunkirk
  • Baby Driver
  • Okja
  • I, Tonya
  • The Shape of Water
  • What We Do in the Shadows
  • Lion
  • The Big Sick
  • The Lego Batman Movie
  • The Lobster
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Coco
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Moana
  • Blade Runner 2049
  • Thor: Ragnarok
  • Logan Lucky
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Disaster Artist
  • Arrival
  • Kingsman: The Secret Service
  • A Cure for Wellness
  • Atomic Blonde
  • Spider-Man: Homecoming
  • A Ghost Story
  • Brigsby Bear
  • Wind River
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Colossal
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Battle of the Sexes
  • Columbus
  • Alien: Covenant
  • Wonder Woman
  • Ingrid Goes West
  • Good Time
  • The Fate of the Furious
  • It
  • Casting JonBenet
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Beauty and the Beast

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more