Highest rated films

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Incredibles 2

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★★

  • Mary Poppins

    ★★★★★

  • Stardust

    ★★★★★

  • Once

    ★★★★★

  • John Mulaney: The Comeback Kid

    ★★★★★

  • Harry Styles: Behind the Album

    ★★★★★

  • Harry Styles at the BBC

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 173 Films watched
  • 14.4 Average per month
  • 3.3 Average per week

Milestones

First Film

World of Tomorrow

Jan 2

Most Watched

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

4 times

Hasan Minhaj: Homecoming King

3 times

Eighth Grade

3 times

Spider-Man: Into the Spider-Verse

twice

Mary Poppins Returns

twice

Last Film

The Florida Project

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
90 films
Comedy
67 films
Romance
41 films
Family
26 films
Thriller
25 films
Animation
24 films
Sci Fi
22 films
Documentary
19 films
Music
18 films
Fantasy
18 films
USA
140 films
UK
29 films
France
9 films
Germany
6 films
Japan
5 films
Ireland
5 films
Australia
4 films
Canada
4 films
China
4 films
South Korea
3 films
English
158 films
French
11 films
Spanish
9 films
Chinese
6 films
Japanese
6 films
Urdu
4 films
Italian
4 films
Korean
4 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 29 Added 144

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

georgie’s most liked review

Hasan Minhaj: Homecoming King

★★★★½

[hasan minhaj voice] i love you, my white princess

More reviews

georgie’s most liked list

Scavenger Hunt 45 (Dec 2018)

more info

my 3rd scavenger hunt! as usual, none of these are rewatches.

watched so far: 10 / 30

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Over the Garden Wall
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Emoji Movie
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Pentatonix: A Not So Silent Night

Films georgie watched in 2018

  • The Florida Project
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • On Golden Pond
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Roman Holiday
  • Mary Poppins Returns
  • Pentatonix: A Not So Silent Night
  • The Muppet Christmas Carol
  • It's Christmastime Again, Charlie Brown
  • Psycho
  • Mary Poppins Returns
  • Mary Poppins
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Bohemian Rhapsody
  • Hot Rod
  • Shoplifters
  • Splitscreen: A Love Story
  • Inside Llewyn Davis
  • Roma
  • Robin Hood
  • Boy Erased
  • The Dark Knight
  • The Favourite
  • A Star Is Born
  • Threads
  • Good Time
  • Widows
  • Burning
  • Mad Max: Fury Road
  • Citizenfour
  • Hi Stranger
  • The Handmaiden
  • The Muppet Christmas Carol
  • Black Mirror: Hang the DJ
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Hate U Give
  • mid90s
  • Splitscreen: A Love Story
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • The Little Mermaid: Ariel's Beginning
  • Wildlife
  • Paris Is Burning
  • Tickled
  • Moana
  • A Garfield Christmas Special
  • Jeom
  • 13th: A Conversation with Oprah Winfrey & Ava DuVernay
  • Little Miss Sunshine
  • Venom
  • Beautiful Boy
  • Colette
  • Once
  • The Emoji Movie
  • A Star Is Born
  • When Harry Met Sally...
  • Hail, Caesar!
  • Amélie
  • Brokeback Mountain
  • Black Mirror: USS Callister
  • Malcolm X
  • Jupiter Ascending
  • My Neighbor Totoro
  • Over the Garden Wall
  • Castle in the Sky
  • Maniac
  • A Simple Favor
  • The Truman Show
  • It's Such a Beautiful Day
  • Coco
  • Before Midnight
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • It Follows
  • Kiki's Delivery Service
  • Searching
  • The Prestige
  • Three Identical Strangers
  • BlacKkKlansman
  • Love, Simon
  • Harry Styles: Behind the Album
  • Dead Poets Society
  • The Princess Diaries
  • The Meg
  • My Life as a Zucchini
  • The Lobster
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Paddington
  • Crazy Rich Asians
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Christopher Robin
  • Eighth Grade
  • Mamma Mia!
  • Unfriended: Dark Web
  • Duck Butter
  • Eighth Grade
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Sorry to Bother You
  • Mamma Mia!
  • Sorry to Bother You
  • Hereditary
  • Singin' in the Rain
  • Wild Reeds
  • Whitney
  • Dirty Computer
  • Light Sleeper
  • Pandas: The Journey Home
  • You Ain't Seen Nothin' Yet
  • Last Year at Marienbad
  • Hereditary
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • The Ladykillers
  • Harry Styles at the BBC
  • Harry Styles: Behind the Album
  • Asparagus
  • Weekend
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Following
  • Ocean's Eight
  • Bao
  • Incredibles 2
  • Nostalgia
  • Ocean's Eight
  • First Reformed
  • Black Panther
  • The Post
  • Stardust
  • Rip Tide
  • A Quiet Place
  • Dirty Computer
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Blindspotting
  • Eighth Grade
  • Songs My Brothers Taught Me
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Cloud Atlas
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • The Truman Show
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Thunderheart
  • Wind River
  • The New World
  • Pocahontas
  • Sing Street
  • The Searchers
  • Navajo Talking Picture
  • The Thing
  • The Couple in the Cage
  • The Couple in the Cage
  • Sing Street
  • Backpack Full of Cash
  • Get Out
  • Get Out
  • The Shape of Water
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • The Post
  • Lady Bird
  • I Am Not Your Negro
  • Paul F. Tompkins: Laboring Under Delusions
  • Paul F. Tompkins: Crying and Driving
  • Bo Burnham: Words, Words, Words
  • Bo Burnham: What.
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Coming Home
  • Youth
  • The Disaster Artist
  • The Big Sick
  • Black Mirror: San Junipero
  • Coco
  • In a Heartbeat
  • World of Tomorrow

World Map

Highly rated films georgie is yet to see

  • Daniel Sloss: Live Shows
  • Dominion
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • An Elephant Sitting Still
  • Springsteen On Broadway
  • My First Film
  • C/o Kancharapalem
  • The Silence of Others

Highly rated with georgie’s friends Patron

  • The Social Network
  • Get Out
  • Oh, Hello on Broadway
  • Paddington 2
  • Lady Bird
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Call Me by Your Name
  • The Incredibles
  • Blindspotting
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Paddington
  • Eighth Grade
  • The Favourite
  • Annihilation
  • Baby Driver
  • Frances Ha
  • The Florida Project
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Burning
  • First Reformed
  • Shirkers
  • 2001: A Space Odyssey
  • Love, Simon
  • Phantom Thread
  • Roma
  • Madeline's Madeline
  • Suspiria
  • Coco
  • Widows
  • Hereditary
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Mamma Mia!
  • Black Panther
  • John Mulaney: New in Town
  • Green Room
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Searching
  • You Were Never Really Here
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • I, Tonya
  • Thor: Ragnarok
  • Skate Kitchen
  • The Shape of Water
  • Disobedience
  • Sorry to Bother You
  • Unsane
  • Tully
  • Incredibles 2
  • Game Night
  • BlacKkKlansman
  • Hearts Beat Loud
  • The Death of Stalin
  • Thoroughbreds
  • Mandy
  • The Post
  • RBG

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more