Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • Game Night

    ★★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★★★

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★★

  • The Fugitive

    ★★★★★

  • Once

    ★★★★★

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★★★

  • The Muppet Christmas Carol

    ★★★★★

  • Piper

    ★★★★★

  • John Mulaney: The Comeback Kid

    ★★★★★

  • Leap Year

    ★★★★★

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

    ★★★★★

  • Hasan Minhaj: Homecoming King

    ★★★★★

  • Harry Styles: Behind the Album

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 290 Films watched
  • 24.2 Average per month
  • 5.6 Average per week

Milestones

First Film

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Jan 1

Most Watched

Parasite

4 times

Homecoming: A Film by Beyoncé

4 times

Knives Out

3 times

Pride & Prejudice

3 times

Booksmart

3 times

Last Film

Portrait of a Lady on Fire

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
138 films
Comedy
100 films
Romance
44 films
Animation
44 films
Documentary
43 films
Thriller
41 films
Family
33 films
Crime
28 films
Adventure
27 films
Sci Fi
26 films
USA
231 films
UK
58 films
France
15 films
South Korea
8 films
China
8 films
Ireland
7 films
Australia
6 films
Japan
5 films
Canada
5 films
Czechia
4 films
English
275 films
French
28 films
Spanish
23 films
Italian
15 films
German
14 films
Japanese
11 films
Chinese
8 films
Korean
8 films
Russian
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 81 Added 208

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

georgie’s most liked review

Leap Year

★★★★★

i DO NOT understand why y’all are saying this film is bad when it LITERALLY isn’t. it’s GOOD and SWEET and FUN and i for one love to have fun. 

also as a virgo in a long-term relationship with a sagittarius, i heavily identified with the dynamic between anna (definitely…

More reviews

georgie’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Secret Obsession
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Enforcement Hours

Films georgie watched in 2019

  • Portrait of a Lady on Fire
  • Parasite
  • Little Women
  • Fireplace for Your Home: Christmas Music
  • The Blue Umbrella
  • For the Birds
  • Geri's Game
  • Piper
  • Lava
  • The Muppet Christmas Carol
  • Leap Year
  • Clemency
  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • Knives Out
  • Beach Picnic
  • Babes in the Woods
  • The Art of Skiing
  • The Adventures of André and Wally B.
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Olaf's Frozen Adventure
  • Lava
  • Frozen
  • Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!
  • Uncut Gems
  • The Pacifier
  • 20th Century Women
  • Powers of Ten
  • King of Porn
  • The Irishman: In Conversation
  • Mike Birbiglia: The New One
  • Marriage Story
  • The Irishman
  • Knives Out
  • Parasite
  • Knives Out
  • The Squid and the Whale
  • Lolita
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Waves
  • Last Christmas
  • Frances Ha
  • Marriage Story
  • Pride & Prejudice
  • Seth Meyers: Lobby Baby
  • American Beauty
  • Booksmart
  • Pride & Prejudice
  • Pride & Prejudice
  • Teen Spirit
  • Listen to Britain
  • Someone Great
  • American Psycho
  • Monty Python and the Holy Grail in LEGO
  • Rugged Bear
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Too Many Cooks
  • Obvious Child
  • Hari Kondabolu: Warn Your Relatives
  • Jenny Slate: Stage Fright
  • Snowpiercer
  • Leading Lady Parts
  • RBG
  • Lake Mungo
  • Parasite
  • Harry Styles: Behind the Album
  • The Housemaid
  • Scream 3
  • Parasite
  • Colours
  • Scream 2
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Cam
  • Trainspotting
  • Snowpiercer
  • Ad Astra
  • Snowpiercer
  • Spider-Ham: Caught in a Ham
  • 7 Days in Hell
  • Australian Psycho
  • The Birdcage
  • All the President's Men
  • The Unknown Known
  • The Farewell
  • The Secret
  • Howl's Moving Castle
  • Pariah
  • Hustlers
  • Mapplethorpe
  • Steven Universe: The Movie
  • The Kindergarten Teacher
  • 20 Feet from Stardom
  • Annihilation
  • Across the Universe
  • The Peanut Butter Falcon
  • Limbo
  • Panda Paws
  • African Cats
  • Black Swan
  • Minding the Gap
  • Scream
  • God's Own Country
  • Love, Antosha
  • Cold Case Hammarskjöld
  • High Society
  • Vice
  • John Mulaney: New in Town
  • Synecdoche, New York
  • Obvious Child
  • Taxi Driver
  • Annihilation
  • Jiro Dreams of Sushi
  • The Polar Bears
  • Mike Wallace Is Here
  • The Bling Ring
  • Battle Royale
  • Once
  • Moonstruck
  • Secret Obsession
  • The Farewell
  • The Farewell
  • Black Mirror: Striking Vipers
  • Eighth Grade
  • Serenity
  • I, Tonya
  • Black Mirror: Smithereens
  • Toy Story 2
  • Three Identical Strangers
  • A Star Is Born
  • 10 Things I Hate About You
  • Fantastic Mr. Fox
  • Midsommar
  • The Third Wife
  • Anima
  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too
  • Frankenstein
  • The Childhood of a Leader
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Your Name.
  • Basically
  • Everything You Wanted to Know About Sudden Birth (but were afraid to ask)
  • Scenes from a Dry City
  • Enforcement Hours
  • Swatted
  • It’s Going To Be Beautiful
  • Sing Street
  • One Child Nation
  • Fear & Shame
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Black Mirror: Shut Up and Dance
  • Always Be My Maybe
  • Booksmart
  • Short Term 12
  • Running with Beto
  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Swiss Army Man
  • Fargo
  • Shutter Island
  • Game Night
  • Moon
  • Fargo
  • The Greatest Showman
  • The Red Balloon
  • Swiss Army Man
  • Big Little Lies
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Morvern Callar
  • Jennifer's Body
  • Knock Down the House
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Leap Year
  • The Fugitive
  • Booksmart
  • Atonement
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Bird Box
  • The Matrix
  • Inglourious Basterds
  • The Master
  • The Silence of the Lambs
  • Someone Great
  • The Search for General Tso
  • Figaro and Cleo
  • Riley's First Date?
  • Dug's Special Mission
  • The Candidate
  • Auntie Edna
  • Lifted
  • Mike's New Car
  • Mona Lisa Smile
  • Game Over
  • Submarine Sandwich
  • Fresh Guacamole
  • Western Spaghetti
  • Pentatonix: On My Way Home
  • Game Night
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Spider-Man: Homecoming
  • Suspiria
  • Wreck-It Ralph
  • The Royal Tenenbaums

See all 290

World Map

Highly rated films georgie is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • Cleaners
  • Primal
  • National Theatre Live: A Midsummer Night's Dream
  • The Virtues
  • Rilakkuma and Kaoru
  • Aswang

Highly rated with georgie’s friends Patron

  • The Social Network
  • La La Land
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • No Country for Old Men
  • Anna Karenina
  • Shoplifters
  • Parasite
  • The Matrix
  • Oh, Hello on Broadway
  • Lady Bird
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Hereditary
  • The Favourite
  • Roma
  • Call Me by Your Name
  • Knives Out
  • The Irishman
  • John Wick: Chapter 2
  • If Beale Street Could Talk
  • Cold War
  • The Farewell
  • Moulin Rouge!
  • Mikey and Nicky
  • Uncut Gems
  • Eighth Grade
  • Booksmart
  • Bringing Up Baby
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Little Women
  • Game Night
  • John Wick
  • Hustlers
  • The Witch
  • The Lighthouse
  • Ad Astra
  • Marriage Story
  • Annihilation
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • BlacKkKlansman
  • Us
  • Midsommar
  • High Life
  • Rocketman
  • A Star Is Born
  • Avengers: Endgame
  • Ready or Not
  • Twilight
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Spider-Man: Far from Home
  • Shazam!
  • Captain Marvel
  • Velvet Buzzsaw
  • Fyre
  • Dumbo
  • It Chapter Two
  • Joker
  • Always Be My Maybe
  • Glass

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more