Luc has logged 166 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
22
In Wake of the Crashing Dawn

In Wake of the Crashing Dawn

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Hourglass

Hourglass

2020
×
Edit this entry  
09
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Five Obstructions

The Five Obstructions

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Rain

Rain

1929
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Two

Two

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
Edit this entry  
18
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Talking with Ozu

Talking with Ozu

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Light

Light

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Epilogue

Epilogue

2005
×
Edit this entry  
04
Ulysse

Ulysse

1983
×
★★★★
Edit this entry  
28
Five Feet High and Rising

Five Feet High and Rising

2000
×
★★★½
Edit this entry  
21
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★
Edit this entry  
15
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Buenos Aires Zero Degree: The Making of Happy Together

Buenos Aires Zero Degree: The Making of Happy Together

1999
×
Edit this entry  
27
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Boy and the Ball

The Boy and the Ball

2020
×
Edit this entry  
23
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Edit this entry  
18
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
Edit this entry  
04
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★★
Edit this entry  
09
8½

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Little Forest

Little Forest

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Edit this entry