Luc has logged 24 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
Read the review Edit this entry  
30
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Insect Woman

The Insect Woman

1963
×
★★★
Edit this entry  
21
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Edit this entry  
15
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Edit this entry  
11
Equinox Flower

Equinox Flower

1958
×
★★★★
Edit this entry  
11
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ida

Ida

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Take Me Out

Take Me Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★½
Edit this entry  
02
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry