genevieve has logged 263 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
Read the review Edit this entry  
26
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
No

No

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
Read the review Edit this entry  
09
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Machuca

Machuca

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
One Way or Another

One Way or Another

1977
×
Read the review Edit this entry  
03
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eating Out: Drama Camp

Eating Out: Drama Camp

2011
×
Read the review Edit this entry  
02
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cuba: An African Odyssey

Cuba: An African Odyssey

2007
×
Read the review Edit this entry  
28
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cocktail

Cocktail

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry