Sort by

Brendan has logged 54 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rio Grande

Rio Grande

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scoob!

Scoob!

2020
×
Edit this entry  
30
The Nun

The Nun

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fieldwork Footage

Fieldwork Footage

1928
×
Edit this entry  
30
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★
Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Battle of Midway

The Battle of Midway

1942
×
Edit this entry  
19
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
Edit this entry  
17
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★
Edit this entry  
17
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
Shoulder Arms

Shoulder Arms

1918
×
Read the review Edit this entry  
17
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
Michael

Michael

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
Edit this entry  
15
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
½
Edit this entry  
15
Texasville

Texasville

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Made in USA

Made in USA

1966
×
★★★
Edit this entry  
11
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Amanda Seales: I Be Knowin'

Amanda Seales: I Be Knowin'

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mo Amer: The Vagabond

Mo Amer: The Vagabond

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hannibal Buress: Miami Nights

Hannibal Buress: Miami Nights

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
Edit this entry  
05
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wire

The Wire

1996
×
Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Another Day at the Office

Another Day at the Office

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry