Geoff has logged 617 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bulworth

Bulworth

1998
×
★★★½
Edit this entry  
29
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★
Edit this entry  
28
Friendly Persuasion

Friendly Persuasion

1956
×
★★★
Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Edit this entry  
26
Variety Lights

Variety Lights

1950
×
★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Letters from the Big Man

Letters from the Big Man

2011
×
★★½
Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
The Great War

The Great War

1959
×
★★★★
Edit this entry  
23
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★½
Edit this entry  
20
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Education

Education

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★½
Edit this entry  
19
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★
Edit this entry  
19
The Mad Fox

The Mad Fox

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Time

Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Bigfoot Family

Bigfoot Family

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
Grandma Got Run Over by a Reindeer

Grandma Got Run Over by a Reindeer

2000
×
Read the review Edit this entry  
16
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
★½
Edit this entry  
16
Track of the Cat

Track of the Cat

1954
×
★★★
Edit this entry  
16
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★
Edit this entry  
14
The Mosquito Coast

The Mosquito Coast

1986
×
★★★½
Edit this entry  
14
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Steamboat Round the Bend

Steamboat Round the Bend

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Grass

Grass

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Edit this entry  
10
Irma la Douce

Irma la Douce

1963
×
★★★
Edit this entry  
09
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★★
Edit this entry  
08
Victim

Victim

1961
×
★★★★
Edit this entry  
07
Day Night Day Night

Day Night Day Night

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
Tempest

Tempest

1982
×
★★½
Edit this entry  
06
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★½
Edit this entry  
05
My Ghost Dog

My Ghost Dog

1997
×
Read the review Edit this entry  
05
Freaky

Freaky

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Edit this entry  
03
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★½
Edit this entry  
03
Goodbye, 20th Century

Goodbye, 20th Century

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry