• The Spirit of the Navajos

    ★★½

  • Hush... Hush, Sweet Charlotte

  • 8½

    ★★★★

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★★

  • Ceiling

    ★★★

  • La Jetée

    ★★★★

  • Saturday Night and Sunday Morning

    ★★★

  • Psycho

    ★★★½

  • Breathless

    ★★★★

  • La Dolce Vita

    ★★★★½

  • Shadows

    ★★½

  • Some Like It Hot

    ★★★★½

  • Imitation of Life

    ★★★★½

  • A Movie

    ★★★½

  • Vertigo

    ★★★½

  • Wild Strawberries

    ★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★½

  • The King and I

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Salt of the Earth

    ★★★★

  • Peter Pan

    ★★★★½

  • Neighbours

    ★★★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★½

  • All About Eve

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★½

  • Cinderella

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • Notorious

    ★★★★½

  • Mildred Pierce

    ★★★½

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★

  • Cat People

    ★★★½

  • Casablanca

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • Dance, Girl, Dance

    ★★★

  • Pinocchio

  • Gone with the Wind

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • Olympia Part Two: Festival of Beauty

  • Olympia Part One: Festival of the Nations

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • The 39 Steps

    ★★★

  • Triumph of the Will

  • Of Human Bondage

    ★★★

  • I'm No Angel

    ★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★½

  • Metropolis

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • Our Hospitality

  • Nanook of the North

    ★★★

  • Cops

  • The High Sign

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • The Birth of a Nation

  • Daisy Doodad's Dial

    ★★★

  • The Policemen's Little Run

  • A Trip to the Moon

    ★★★★½

  • Something Good - Negro Kiss

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Baby's Meal

    ★★★★★

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

    ★★★★★

  • The Casting

    ★★★★

  • Cotton - the fabric of genocide

    ★★★★

  • The haunting of the headless woman

    ★★★

  • For His Sake

    ★★★

  • The Freeway Man

    ★★★