• The Matrix Resurrections

    ★★★★

  • West Side Story

  • The Heike Story

  • C'mon C'mon

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★

  • Worlds

  • Belle

    ★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Drive My Car

  • In the Heights

  • Cliff Walkers

    ★★★★

  • Wrath of Man

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★

  • Wonder Woman 1984

  • Education

  • Alex Wheatle

  • The Gulf of Silence

  • Monster Hunter

    ★★★

  • One Second

  • Mank

  • Looking for Magical Doremi

  • Borat Subsequent Moviefilm

  • The Empty Man

    ★★★★

  • Red, White and Blue

  • Mangrove

  • Lovers Rock

  • Wolfwalkers

  • Still Processing

  • Tenet

    ★★★

  • Wife of a Spy

  • The Invisible Man

  • Digimon Adventure: Last Evolution Kizuna

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • Possessor

  • Keep Your Hands Off Eizouken!

    ★★★★½

  • Ip Man 4: The Finale

  • Star Wars Collection

    ★★★

  • Cats

  • 6 Underground

    ★★★★

  • Dark Waters

  • Richard Jewell

  • Labyrinth of Cinema

    ★★★★

  • On-Gaku: Our Sound

    ★★★★★

  • Knives Out

  • Sound of Metal

  • Collective

  • Joker

  • Uncut Gems

  • Weathering with You

    ★★

  • Gaza Fights for Freedom

  • To the Ends of the Earth

    ★★★★½

  • Godzilla: King of the Monsters

  • Murder Mystery

  • Avengement

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • The Lighthouse

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★

  • Avengers: Endgame

  • Pet Sematary

  • Us

  • Alita: Battle Angel

  • Glass

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Fighting in the Age of Loneliness

  • The World Is Full of Secrets

  • Venom

    ★★

  • High Life

    ★★★

  • Shadow

    ★★★★½

  • Suspiria