cleansing my soul has logged 52 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dolls

Dolls

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
OK Kanmani

OK Kanmani

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Heroic Trio

The Heroic Trio

1993
×
★★★★
Edit this entry  
27
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Loft

Loft

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Hackers

Hackers

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
Barbie: Princess Charm School

Barbie: Princess Charm School

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hovering Over the Water

Hovering Over the Water

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eat a Bowl of Tea

Eat a Bowl of Tea

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Was a Male War Bride

I Was a Male War Bride

1949
×
★★★★
Edit this entry  
22
Gone to Earth

Gone to Earth

1950
×
★★★★
Edit this entry  
22
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★
Edit this entry  
22
Paprika

Paprika

1991
×
Edit this entry  
21
Love in the Time of Twilight

Love in the Time of Twilight

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Happy New Year

Happy New Year

2014
×
Edit this entry  
20
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sorority House Massacre

Sorority House Massacre

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Luce

Luce

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blind Detective

Blind Detective

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sixteen Thousand Dollars

Sixteen Thousand Dollars

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Chupke Chupke

Chupke Chupke

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Joe Bell

Joe Bell

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Pakeezah

Pakeezah

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beckett

Beckett

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Respect

Respect

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Bulworth

Bulworth

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Edit this entry  
11
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Comandante

Comandante

2003
×
Read the review Edit this entry  
06
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Happening

The Happening

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Prince - Sign o' the Times

Prince - Sign o' the Times

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Muscle

Muscle

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Joe's Apartment

Joe's Apartment

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Beautiful Sunday

Beautiful Sunday

1998
×
Edit this entry  
02
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry