Duarte has logged 454 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★
Edit this entry  
31
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Edit this entry  
30
Solaris

Solaris

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
Edit this entry  
28
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
Edit this entry  
28
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Edit this entry  
27
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
Edit this entry  
27
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ossos

Ossos

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Edit this entry  
16
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Edit this entry  
14
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
Edit this entry  
12
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Swimmer

Swimmer

2012
×
Edit this entry  
09
Faces

Faces

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
Edit this entry  
08
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Rending

Rending

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★
Edit this entry  
29
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
28
God's Comedy

God's Comedy

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Time

Time

2020
×
Edit this entry  
26
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
24
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
Edit this entry  
21
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★½
Edit this entry  
18
Siberia

Siberia

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
Edit this entry  
17
Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

1986
×
Edit this entry  
16
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry