John Gholson has logged 296 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Night Eats the World

The Night Eats the World

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pyewacket

Pyewacket

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Squeeze

The Squeeze

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

1994
×
★★★
Edit this entry  
25
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Edit this entry  
23
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Summer 1993

Summer 1993

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Border

Border

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lord of Illusions

Lord of Illusions

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Revenge

Revenge

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
The Witch in the Window

The Witch in the Window

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★★
Edit this entry  
13
Clara's Ghost

Clara's Ghost

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Agony

Agony

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Third Murder

The Third Murder

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★½
Edit this entry  
09
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
08
It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Widows

Widows

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Luciferina

Luciferina

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Science Fair

Science Fair

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry