Sort by

feat. dante from the dmc series has logged 445 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rio

Rio

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spirit: Stallion of the Cimarron

Spirit: Stallion of the Cimarron

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dr. Seuss on the Loose

Dr. Seuss on the Loose

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★½
Edit this entry  
12
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lorax

The Lorax

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Help!

Help!

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ticky Tacky

Ticky Tacky

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Christmas at Pee-wee's Playhouse

Christmas at Pee-wee's Playhouse

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Louder Than a Bomb

Louder Than a Bomb

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
In Time

In Time

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
All Dogs Go to Heaven

All Dogs Go to Heaven

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
Read the review Edit this entry  
03
Hannibal Buress: Live From Chicago

Hannibal Buress: Live From Chicago

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Michael Che Matters

Michael Che Matters

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Witch Academia

Little Witch Academia

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Grinch Grinches the Cat in the Hat

The Grinch Grinches the Cat in the Hat

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Piper

Piper

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry