Sort by

suzanne by leonard cohen has logged 50 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Xanadu

Xanadu

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ring

The Ring

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Saw II

Saw II

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dave Chappelle: Killin' Them Softly

Dave Chappelle: Killin' Them Softly

2000
×
★★★
Edit this entry  
14
Pete Holmes: Faces and Sounds

Pete Holmes: Faces and Sounds

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Annie

Annie

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moscow Does Not Believe in Tears

Moscow Does Not Believe in Tears

1980
×
★★★★
Edit this entry  
04
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry