Gilii has logged 159 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Closed Notebook

The Closed Notebook

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Earth As Seen from the Moon

The Earth As Seen from the Moon

1967
×
Read the review Edit this entry  
23
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Lion King

The Lion King

1994
×
Read the review Edit this entry  
09
The Rider

The Rider

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Edit this entry  
29
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Risky Drinking

Risky Drinking

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
Read the review Edit this entry  
11
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
Read the review Edit this entry  
09
Tickled

Tickled

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Greenland

Greenland

2014
×
Edit this entry  
28
Ten Buildings Away

Ten Buildings Away

2015
×
Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
Edit this entry  
24
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
Read the review Edit this entry  
21
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
Edit this entry  
13
Pina

Pina

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
loudQUIETloud: A Film About the Pixies

loudQUIETloud: A Film About the Pixies

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★½
Edit this entry  
09
Incitement

Incitement

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
Read the review Edit this entry  
07
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Matchmaker

The Matchmaker

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Edit this entry  
04
Peaches & Cream

Peaches & Cream

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Falling Inn Love

Falling Inn Love

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
Edit this entry  
01
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
28
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Brothers Warner

The Brothers Warner

2008
×
Edit this entry  
24
Or (My Treasure)

Or (My Treasure)

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gett: The Trial of Viviane Amsalem

Gett: The Trial of Viviane Amsalem

2014
×
Edit this entry  
21
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
Read the review Edit this entry  
07
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tomorrow's Gone

Tomorrow's Gone

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Matzor

Matzor

1969
×
★★★★
Edit this entry  
04
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★
Edit this entry  
01
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry