• Annette

    ★★

  • The Boys in the Band

    ★★

  • The Social Dilemma

  • Little Women

    ★★★

  • 1917

    ★★★½

  • Knives Out

  • Joker

    ★★★★

  • Uncut Gems

  • Marriage Story

    ★★★

  • Peaches & Cream

    ★★★★½

  • A Rainy Day in New York

  • Midsommar

    ★★★½

  • Comrade Dov

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Parasite

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Knock Down the House

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Unsettling

  • A Star Is Born

    ★★

  • The Favourite

  • Mamma Mia! Here We Go Again

  • Sorry to Bother You

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★

  • Three Identical Strangers

    ★★

  • Coco

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★

  • The Florida Project

  • Godard Mon Amour

    ★★★★

  • Scaffolding

  • Ghost in the Shell

    ★½

  • Baby Driver

    ★★★

  • T2 Trainspotting

  • Patti Cake$

  • Call Me by Your Name

  • Hidden Figures

  • The Edge of Seventeen

  • Moonlight

    ★★★★½

  • La La Land

  • Presenting Princess Shaw

    ★★★

  • The Handmaiden

    ★★★½

  • Captain America: Civil War

  • The Love Witch

    ★★★

  • Sing Street

  • Captain Fantastic

  • Swiss Army Man

  • The Fits

    ★★★★

  • Anomalisa

    ★★★½

  • The Lobster

    ★★★★

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★

  • Into the Woods

  • Pride

    ★★★★½

  • Song of the Sea

    ★★★½

  • The Imitation Game

    ★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • The Normal Heart

  • Güeros

    ★★★★

  • Boyhood

  • Whiplash

  • The Secret Life of Walter Mitty

  • The Wind Rises

    ★★★★

  • Only Lovers Left Alive

  • Blue Is the Warmest Color

  • Les Misérables

  • Frances Ha

  • Searching for Sugar Man

  • Moonrise Kingdom

    ★★★

  • The Intouchables

  • Hugo

  • The Help