Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Güeros

Güeros

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Drowning by Numbers

Drowning by Numbers

1988
×
★★★
Edit this entry  
08
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★
Edit this entry  
04
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
Edit this entry  
28
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sweet Sixteen

Sweet Sixteen

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry