Giovanni has logged 101 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Cube

Cube

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Curtains

Curtains

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Keoma

Keoma

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Watcher

The Watcher

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Trespass

Trespass

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Sasquatch Gang

The Sasquatch Gang

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kickboxer

Kickboxer

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cargo

Cargo

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Edit this entry  
19
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Edit this entry  
19
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Edit this entry  
18
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★
Edit this entry  
16
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Edit this entry  
15
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★★
Edit this entry  
12
Shriek If You Know What I Did Last Friday the Thirteenth

Shriek If You Know What I Did Last Friday the Thirteenth

2000
×
★½
Edit this entry  
11
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★
Edit this entry