Giovanni has logged 303 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
American Mary

American Mary

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★
Edit this entry  
17
Dopesick

Dopesick

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
Old

Old

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Red Notice

Red Notice

2021
×
½
Edit this entry  
11
Finch

Finch

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★
Edit this entry  
05
Lamb

Lamb

2021
×
★½
Edit this entry  
04
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
Edit this entry  
03
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
Edit this entry  
03
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★½
Edit this entry  
03
Lovely Boy

Lovely Boy

2021
×
Edit this entry  
01
Fun Size

Fun Size

2012
×
Edit this entry  
31
Rudy

Rudy

1993
×
★★
Edit this entry  
30
Personal Best

Personal Best

1982
×
★★★
Edit this entry  
22
The Invisible Witness

The Invisible Witness

2018
×
★½
Edit this entry  
21
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Seven Days

Seven Days

2010
×
Edit this entry  
13
La Ronde

La Ronde

1950
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Vanishing Point

Vanishing Point

1971
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Edit this entry  
05
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Abduction

Abduction

2011
×
½
Edit this entry  
03
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Edit this entry  
03
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Absentia

Absentia

2011
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★
Edit this entry  
01
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Repo Men

Repo Men

2010
×
★★½
Edit this entry  
26
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
Edit this entry  
26
Book of Shadows: Blair Witch 2

Book of Shadows: Blair Witch 2

2000
×
Edit this entry  
25
Rocks

Rocks

2019
×
★★
Edit this entry  
25
Come True

Come True

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★
Edit this entry  
24
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★
Edit this entry  
22
The Mortuary Collection

The Mortuary Collection

2019
×
★★
Edit this entry  
22
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mute

Mute

2018
×
Edit this entry  
13
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★½
Edit this entry