Sort by

Giuliano has logged 43 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cripple

Cripple

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Unfriended

Unfriended

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Slender Man

Slender Man

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The General

The General

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Laughing Gas

Laughing Gas

1914
×
Read the review Edit this entry  
14
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Directing Annabelle: Creation

Directing Annabelle: Creation

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry