• Scream

    ★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★★

  • The Beatles: Get Back

    ★★★★★

  • Dexter: New Blood

    ★★★★

  • Encanto

    ★★★

  • Muppets Haunted Mansion

    ★★½

  • Venom: Let There Be Carnage

    ½

  • Halloween Kills

    ★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★★½

  • Spencer

    ★★★★★

  • Dune

    ★★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★★

  • The Card Counter

    ★★★

  • Malignant

    ★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • Old

    ★½

  • Titane

    ★★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • Fear Street: 1978

    ★★★

  • The Velvet Underground

    ★★★★

  • Space Jam: A New Legacy

    ½

  • The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

    ½

  • Black Widow

    ★★★

  • Fear Street: 1994

    ★★★½

  • Luca

    ★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Cruella

  • Army of the Dead

  • Spiral: From the Book of Saw

    ★★

  • Save Ralph

  • Bad Trip

    ★★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★½

  • Nobody

    ★★★★½

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★½

  • Petite Maman

    ★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★½

  • Billie Eilish: The World's a Little Blurry

    ★★★½

  • Chaos Walking

    ★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • The Sparks Brothers

    ★★★★

  • Censor

    ★★½

  • WandaVision

    ★★★½

  • Pretend It's a City

    ★★★★

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

    ★★★★

  • Education

    ★★★★

  • Alex Wheatle

    ★★★

  • The Call

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Small Axe

    ★★★★

  • Mank

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • The Wolf of Snow Hollow

    ★★★★

  • Red, White and Blue

    ★★★★½

  • Mangrove

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★½

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • Fireball: Visitors From Darker Worlds

    ★★½

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★★

  • Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • The New Mutants

  • Tenet

    ★★★