Chris has logged 363 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★½
Edit this entry  
28
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Love Actually

Love Actually

2003
×
★½
Edit this entry  
13
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Edit this entry  
07
Censor

Censor

2021
×
★★½
Edit this entry  
06
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Climb

The Climb

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★
Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dead Man's Letters

Dead Man's Letters

1986
×
★★★
Edit this entry  
14
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
One of Our Dinosaurs Is Missing

One of Our Dinosaurs Is Missing

1975
×
Read the review Edit this entry  
08
Puss in Books: Adventures of the Library Cat

Puss in Books: Adventures of the Library Cat

1997
×
Edit this entry  
05
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry