Roel has logged 538 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hell House LLC III: Lake of Fire

Hell House LLC III: Lake of Fire

2019
×
★★
Edit this entry  
29
Hell House LLC II: The Abaddon Hotel

Hell House LLC II: The Abaddon Hotel

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Edit this entry  
29
Death Note

Death Note

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
D-Railed

D-Railed

2018
×
½
Edit this entry  
27
Howl

Howl

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★½
Edit this entry  
27
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Grave Encounters 2

Grave Encounters 2

2012
×
½
Read prior review Edit this entry  
26
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★★
Edit this entry  
25
The Circle

The Circle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Poseidon

Poseidon

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Crocodile 2: Death Swamp

Crocodile 2: Death Swamp

2002
×
★½
Edit this entry  
23
Body Cam

Body Cam

2020
×
★½
Edit this entry  
20
Passion

Passion

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
Fireproof

Fireproof

2008
×
½
Edit this entry  
20
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Brotherhood 2: Young Warlocks

The Brotherhood 2: Young Warlocks

2001
×
Edit this entry  
19
The Brotherhood III: Young Demons

The Brotherhood III: Young Demons

2003
×
Read the review Edit this entry  
19
The Brotherhood

The Brotherhood

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crocodile

Crocodile

2000
×
Edit this entry  
17
Pyewacket

Pyewacket

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Premonition

Premonition

2007
×
★½
Edit this entry  
16
Greta

Greta

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Descendants

Descendants

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
House of Voices

House of Voices

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
American Mary

American Mary

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★½
Edit this entry  
10
The Hole

The Hole

2001
×
★★½
Edit this entry  
10
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Willow Creek

Willow Creek

2013
×
Read the review Edit this entry  
09
Bigfoot vs. D.B. Cooper

Bigfoot vs. D.B. Cooper

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Room 6

Room 6

2006
×
Read the review Edit this entry  
07
Elizabeth Harvest

Elizabeth Harvest

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Curse of the Blair Witch

Curse of the Blair Witch

1999
×
Read the review Edit this entry  
04
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Good Son

The Good Son

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Avatar

Avatar

2009
×
★★
Read the review Edit this entry